Lead Me - obyčajný projekt v neobyčajnom meste

Autor: Jakub Gembický | 5.3.2018 o 11:49 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  267x

O Lead Me určite nikto z vás ešte nepočul. Ani nemohol. Začali sme teraz, práve tu. Kto sme? Študenti. Čo chceme? Zmenu.

KOŠICE - 2.najväčšie mesto Slovenska, ktoré má čo ponúknuť nielen Košičanom, ale aj turistom. Rovnako ako aj v iných mestách, mnohé jeho krásy sa nikdy nedostanú do povedomia ľudí. Nie sú na to peniaze, nie je na to odhodlanie, na internete existujú iba útržky. Tieto podmienky dokážu zničiť prestíž každého miesta, hlavne v čase moderných technológií. Našťastie, tieto vymoženosti nám každý rok hádžu desiatky spôsobov, ako vyriešiť problémy zlej polohy, nedostatku financií alebo nemožnosti informovať sa o danom mieste. Náš projekt ich hodlá využiť.

O Lead Me určite nikto z vás ešte nepočul. Ani nemohol. Začali sme teraz, práve tu. Kto sme? Študenti. Čo chceme? Zmenu.

Bolo jedno malebné štvrtkové ráno, keď sa to stalo. Vedel som, že ma dnes čaká program s kamarátmi z inej krajiny, ktorí mali záujem dozvedieť sa niečo o meste a prečo nie z prvej ruky - od obyvateľa mesta? Nejak extra som sa na to nepripravoval. O Košiciach toho viem dosť a história vlastného mesta pre mňa je dôležitá rovnako ako zaujímavá. Stretli sme sa pred obedom s tým, že ešte niečo popozeráme a pôjdeme sa najesť. Hlavná ulica, teda miesto plné historických pamiatok, bolo pre kamarátov zážitkom. Vysoké veže Dómu sv. Alžbety, spievajúca fontána obklopená ľadovými stavbami, paláce a ďalšie kostoly. Všetky pamiatky sa páčili a o všetkých som vedel niečo povedať. 

​S obedom sa začali menšie problémy. Ticho očakávaný návrh na tradičnú kuchyňu bol nahradený ázijským jedlom. Wau. Toto nie je môj štýl, ale v poriadku. Otvorím Google, prelistujem zoznamy reštaurácií zadelených podľa tisícky rôznych kritérií, až konečne objavím hľadanú reštauráciu. So svojim žalúdkom nejak predýcham výmysly tejto kuchyne a nasýtení pokračujeme. 

Po menej výraznom Levočskom dome oceneným iba znalcom architektúry odbáčame do ukrytých zákutí mesta, kde aj vo mne vyvolávala zmes úzkych a zasnežených uličiek neistotu. Dostali sme sa konečne niekam. A to bol ten problém. Ani nie tak ďaleko od Hlavnej, nádherná budova, zjavne využívaná inak ako historická pamiatka. Poslúcham otázky, čo to je za budovu a pomaly na mňa prichádza pot. Neviem to. Google to tiež nevie. Okoloidúci vypleští oči. My musíme pokračovať, bez úspechu. Prvýkrát som mal vo vlastnom meste pocit, že sa v ňom cítim ako cudzinec. A vtedy mi to doplo. S týmto treba niečo robiť.

A tak sme tu, 28. február, zima sa blíži ku koncu a náš tím sa konečne niekam posúva. Po prvotnom hľadaní riešení, narazení na nemálo problémov a opätovnom hľadaní riešenia sme sa definitívne rozhodli, čo a ako chceme urobiť. Preto som tu, aby som vás informoval o našom pokroku.

Lead Me v sebe má mnohé, čo už dávno môžete vidieť vo svete. Kúsok TripAdvisor-u,kúsok Visit a City, dokonca mnohého podobného s novou aplikáciou Slovakia Travel. Je tu ale jedna vec, ktorá nás odlišuje. Všetky tieto aplikácie, platformy, fungujú iba v mobile. Človek si v nich vie zistiť čo-to o danom mieste, ale môže mu to trvať. To, čo má byť našou nosnou vlastnosťou je fyzická existencia. Človek si vďaka nášmu projektu zistí informácie o danom mieste (pamiatke, reštaurácií, bare, parku, atď.) priamo na mieste. Pri známych miestach to bude príjemná pomôcka v prípade núdze, pri menej známych zúfalo potrebná vymoženosť. 

Určite máte mnoho otázok. Nie ste jediný, u nás ich je stále tiež veľa. Vaše otázky chceme ale vyriešiť čo najskôr, kedže vy ste tí, pre ktorých je toto robené. A my tieto otázky aj zodpovieme, najprv ale potrebujeme niečo o vás vedieť, nastaviť to na vás. Preto teraz prebieha anketa, ktorá má ukázať nielen nám, ale aj vám, aké pocity máte pri prehliadkach miest vlastných i cudzích, slovenských aj tých ostatných. 

Anketa dosiahne v blízkej budúcnosti požadovaných výsledkov a my sa uvidíme znovu, avšak s omnoho konkrétnejším článkom.

Anketa:https://goo.gl/forms/dvFhPO6zkYEZeRF13

FB: https://www.facebook.com/LeadMeKE/

IG: leadme_ke

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Internet sa smeje, ale je to smutné. A vlaky budú horieť naďalej

Čo sa deje v slovenských železniciach.

Stĺpček Jakuba Fila

Súzvuk Fica a Pellegriniho môže začať lámať Imrecze

Dvojvládie Smeru prenasleduje odkaz Radičovej vlády.


Už ste čítali?